Strona główna / Obchody 600-lecia lokacji Ochotnicy
600 lat

[ Kącik regionalny. ] [ Rozpoczęcie obchodów. ] [ Gminny Konkurs Historyczny ]Dzień Regionalny   ] [ Konkurs Historyczny - nagrody ] Komunikat

Z okazji jubileuszu wsi postanowiliśmy zadbać jeszcze bardziej o nasze dziedzictwo kulturowe. W szkole zadbaliśmy o gazetkę ścienną poświęconą historii i kulturze Ochotnicy. Udało nam się także urządzić kącik regionalny - gablotę, w której pokazujemy przedmioty używane dawniej w naszych domach i gospodarstwach. Można tam zobaczyć cepy, żelazko na duszę, tarę do prania i wiele innych ciekawych eksponatów. Osobną gablotę poświęciliśmy uprawie i obróbce lnu. Można tam poczytać o tym, jak obrabiano len i zobaczyć miądlicę, klepadło, przysiadkę i wrzeciona do przędzenia. Bardzo prosimy wszystkich, którzy mają w domu stare sprzęty, o ich wypożyczenie, by wzbogacić nasz kącik regionalny. Nasi uczniowie aktywnie włączają się w obchody jubileuszu - na uroczystości inaugurującej obchody obecny był sztandar naszej szkoły. Nie zbrakło także zespołu szkolnego NUCICKI, który wraz z kapelą z Tylmanowej i zespołem Spod Gorca grał i śpiewał w kościele, a potem na uroczystości w Wiejskim Ośrodku Kultury. Występowało łącznie 27 członków zespołu szkolnego - 20 gimnazjalistów i 7 ze szkoły podstawowej. Nasze gimnazjum jest także organizatorem Gminnego Konkursu Historycznego w 600-lecie lokacji Ochotnicy i 680-lecie lokacji Tylmanowej. Rok jubileuszowy to doskonała okazja do przybliżenia historii i dorobku kulturalnego naszej wsi. Nasze działania mają promować Ochotnicę i postawę patriotyzmu lokalnego.