Strona główna / Obchody 600-lecia lokacji Ochotnicy / Konkurs Historyczny - nagrody
konkurs historyczny - nagrody

W niedzielę 15 maja w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Gminnym Konkursie Historycznym w 600-lecie lokacji Ochotnicy i 680-lecie lokacji Tylmanowej. Konkurs to kolejna z cyklu imprez w ramach obchodów 600-lecia lokacji Ochotnicy objętych Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Organizatorzy konkursu to Wójt Gminy Ochotnica Dolna, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej oraz Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej, współorganizatorzy to Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej, Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej i Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej.
Finał konkursu odbył się 17 marca i przystąpiło do niego 17 uczniów ze wszystkich szkół z terenu gminy w dwóch kategoriach - 5 gimnazjalistów i 12 uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy pisali godzinny test z zakresu historii i dorobku kulturowego Ochotnicy i Tylmanowej.
Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa w składzie:
•Agata Chlipała – Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej - przewodnicząca .
Członkowie:
•Maria Franczyk – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Wychowania, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rady Gminy Ochotnica Dolna,
•Monika Jagieła – Kierowniczka Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej,
•Zdzisław Błachut - Kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej,
•Jan Ligas – Kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Tylmanowej,
•Monika Groń – Kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Ochotnicy Dolnej,
•Małgorzata Kędzierska – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej.

Na uroczystość wręczenia nagród zaproszono uczniów wraz z rodzicami i nauczycielami przygotowującymi ich do konkursu. Zaproszono także władze gminy, radnych, dyrektorów szkół, członków Komitetu Organizacyjnego Obchodów 600-lecia oraz Związek Podhalan z Ochotnicy Dolnej i emerytowanych nauczycieli z terenu gminy.
Gości powitały dyrektorki szkół – panie Barbara Konopka i Renata Rusnarczyk, po czym głos zabrał pan Stanisław Jurkowski - Wójt Gminy Ochotnica Dolna, który podkreślił, jak ważna jest znajomość historii kraju i regionu dla przyszłości.

Następnie zespół NUCICKI działający w Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej przedstawił programu autorstwa pani Agaty Chlipały przygotowany specjalnie na tę okazję. W programie wykorzystano także umiejętności nabyte przez uczniów na zajęciach prowadzonych w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej przez państwa Magdalenę i Leszka Szewczyków oraz Wojciecha Waksmundzkiego.

Kolejnym punktem programu były prelekcje - pan doktor Przemysław Stanko, pracownik Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, przedstawił materiały źródłowe z dawnej Ochotnicy, a pan Marek Zapała przybliżył zgromadzonym zagadnienia związane z historią Ochotnicy w czasach II wojny światowej i powojennych.

Kulminacyjnym momentem było wręczenie przez Wójta Gminy Ochotnica Dolna Stanisława Jurkowskiego, doktora Przemysław Stanko i Marka Zapałę nagród w Gminnym Konkursie Historycznym w 600-lecie lokacji Ochotnicy i 680-lecie lokacji Tylmanowej.
W kategorii szkoła podstawowa nagrody odebrali:
I miejsce - Kinga Jasiurkowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej,
II miejsce - Patryk Krzyśko ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej,
III miejsce - Wiktoria Pawlik z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej,
wyróżnienie - Beata Chlipała z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej.

W kategorii gimnazjum nagrodzono:
I miejsce - Katarzyna Chlebek z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej,
II miejsce - Karol Litwa z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej,
III miejsce - Piotr Jagieła z Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej,
wyróżnienie - Piotr Czajka z Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej.

Na zakończenie wystąpiła najstarsza grupa zespołu Spod Gorca z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej, która zaprezentowała tańce i muzykę góralską.
Po oficjalnej części uroczystości zaproszono gości na poczęstunek regionalny przygotowany przez Związek Podhalan w Ochotnicy Dolnej.

Imprezie towarzyszyła wystawa prac malarskich pani Anny Kondrackiej - Wiercioch oraz prac plastycznych dzieci z klas O - IV Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej.
Tekst: Agata Chlipała Zdjęcia: Agnieszka Dyda

Kliknij na obrazku aby go powiekszyc Kliknij na obrazku aby go powiekszyc Kliknij na obrazku aby go powiekszyc
Kliknij na obrazku aby go powiekszyc Kliknij na obrazku aby go powiekszyc